Jak urządzić mały ogród? 10 pomysłów na aranżację małego ogrodu. 2
Jak urządzić mały ogród? 10 pomysłów na aranżację małego ogrodu.

Duża działka daje spore pole do popisu, jednak najczęściej kupując lub budując dom, stajemy przed wyzwaniem - jak urządzić mały ogród? W poniższym wpisie znajdziesz rady i pomysły dotyczące planowania i projektowania ogrodu o małym metrażu. Wszystko w oparciu głównie o nasze doświadczenie z tworzeniem własnego, małego ogrodu.

______________________________

PLANOWANIE OGRODU - wydziel strefy

Niezależnie od wielkości ogrodu, pierwszym krokiem w jego aranżacji będzie zawsze wydzielenie stref. Zastanów się, czego potrzebujesz w swoim ogrodzie i stwórz listę. Strefy w ogrodzie zależą również od rodzaju budynku, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie inspiracje zarówno dla przydomowego ogrodu, jak też, coraz powszechniejszych ogrodów przy mieszkaniach w blokach.

Mały ogród przy mieszkaniu

Coraz popularniejsze stają się mieszkania w blokach, z małym ogrodem. Ogród przy mieszkaniu jest świetną alternatywą dla klasycznego balkonu - pozwala na stworzenie relaksującej przestrzeni, w której możemy odpocząć. Mimo bliskości centrum miasta, możemy poczuć się dzięki temu, jak na łonie natury. Mały ogród przy mieszkaniu pełni głównie funkcje rekreacyjne.

 • Projektując ogród przy mieszkaniu, zacznij więc od wydzielenia przestrzeni na taras.
 • Nawet w najmniejszym ogrodzie przyda się również przestrzeń na domek narzędziowy, dlatego wygospodaruj na niego miejsce na tym etapie.
 • Zależnie od wielkości Twojego ogrodu, możesz stworzyć również miejsce do zabawy dla dzieci, przestrzeń na leżaki do opalania, czy miejsce na grilla.
 • Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie ścieżek - oczywiście, jeśli chcesz je stworzyć. Postaw na trawnik lub zaprojektuj ścieżki łączące np. taras i domek narzędziowy. Możesz wykonać je z kostki brukowej, lub wybrać płyty betonowe lub kamyczki, które nadają lekkości w małym ogrodzie.
 • Teraz czas na zaprojektowanie nasadzeń! Wykorzystaj wolne przestrzenie i stwórz zielone rabaty. Nasze porady przedstawimy Ci w kolejnej części wpisu. 

Ogród przy mieszkaniu

Ogród przy mieszkaniu

Ogród przy mieszkaniu

Mały ogród przy domu

Niezależnie od tego, czy to mały ogród przy budynku wolnostojącym, czy mały ogród przy szeregowcu, taki typ ogrodu musi pełnić również szereg dodatkowych funkcji. Co i w jakiej kolejności należy zaprojektować podczas tworzenia małego ogrodu przy domu lub szeregowcu?

 • Warto zacząć od wydzielenia stref w części OGRODU PRZED DOMEM.
  • Jeśli masz możliwość wjazdu na posesję, koniecznie to wykorzystaj. Jeśli na froncie działki planujesz ogrodzenie, warto postawić na bramę przesuwną we wjeździe, która pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca. My byliśmy blisko wyboru bramy rozwiernej, ze względu na wąską działkę. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na bramę przesuwną. Po kilku latach uważamy, że była to dobra decyzja! Chociaż przy otwartej bramie nie możemy otworzyć furtki wejściowej, to brama przesuwna dała nam możliwość stworzenia podjazdu na dwa samochody. Kolejny dylemat to szerokość wjazdu. Uważa się, że minimum to 3 m i w praktyce jest to najoptymalniejsza szerokość wjazdu przy małym ogrodzie.
  • Następnie wydziel miejsce na kosze na śmieci. Warto, aby znajdowało się możliwie jak najdalej domu oraz blisko furtki lub bramy wjazdowej, aby łatwo było Ci wystawić je do opróżnienia. Możesz rozważyć również kolejną furtkę, od razu przy koszach na śmieci, jednak przy małych ogrodach często nie ma takiej potrzeby. Dobrym miejscem na kosze na śmieci będzie róg działki, który możesz obsadzić roślinnością lub osłonić np. matą wiklinową.
  • Czas wyznaczyć ścieżki i ewentualny podjazd. Warto utwardzić również miejsce na kosze na śmieci. Z punktu widzenia małego ogrodu, dobrym rozwiązaniem są betonowe płyty, kamyczki lub płyty ażurowe, które nadają lekkości, jednak z praktycznego punktu widzenia, warto zdecydować się na kostkę brukową. Ogród z przodu domu, to miejsce, w którym rozpakowujemy zakupy, wnosimy do domu meble i większe przedmioty oraz przechodzimy w różnym obuwiu (również szpilkach), dlatego warto, aby chodzenie było tutaj komfortowe w każdej sytuacji.
  • Przestrzeń powstałą po wydzieleniu tych miesc wypełnij roślinami. O naszych pomysłach opowiemy Ci w kolejnej części tego wpisu. 
 • Czas na zagospodarowanie bardziej REKREACYJNEJ CZĘŚCI Twojego ogrodu!
  • Tak, jak w przypadku małego ogrodu przy mieszkaniu, również w tym przypadku warto zacząć od wyznaczenia miejsca na tarasdomek narzędziowy oraz ścieżki pomiędzy nimi. Jeśli tylko masz taką możliwość, wyznacz również przestrzeń do zabawy, czy  miejsce na grillabasen lub leżaki do opalania. Nawet jeśli nie planujesz zagospodarować tej przestrzeni od razu, warto mieć to na uwadze. 

Galeria zdjęć

Instagram rysowaneliscie

Instagram rysowaneliscie

______________________________

NAWADNIANIE OGRODU - czy warto?

Nawadnianie ogrodu, to kolejna część, o której należy pomyśleć jeszcze przed sadzeniem roślin. Czy warto się na to zdecydować? Po dwóch latach używania systemu nawadniania ogrodu uważamy, że tak! Przy małym ogrodzie często zastanawiamy się, czy sens inwestować w nawadnianie ogrodu, jednak trzeba pamiętać, że to nie tylko oszczędność czasu. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą nawadnianie ogrodu?

 • Zmniejszone zużycie wody, dzięki podlewaniu tylko części podziemnych roślin. Tradycyjne podlewanie zużywa aż o 50-70% więcej wody, w porównaniu do automatycznego nawadniania ogrodu!
 • Ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób grzybiczych roślin - rośliny otrzymują konkretną, zawsze taką samą, ilość wody. Dotyczy to również części naziemnych roślin, które nie są skraplane wodą przy nawadnianiu automatycznym.
 • Ograniczenie erozji gleby, która ma miejsce przy tradycyjnym podlewaniu. Automatyczne nawadnianie dostarcza wodę przy niższym ciśnieniu.
 • Automatyczne nawadnianie jest możliwe do stosowania na terenach o różnym ukształtowaniu.
 • Prawidłowe godziny podlewania. Czy wiesz, że rośliny na rabatach i trawnik najlepiej podlewać krótko przed wschodem słońca? Pozwala to na znaczne ograniczenie ryzyka uszkodzenia roślin, które ma miejsce przy podlewaniu o innych godzinach, co ma miejsce przy tradycyjnym podlewaniu.
  • Podlewając rośliny tradycyjnie w ciągu dnia, woda bardzo szybko odparowuje z mokrych liści roślin. Pojawiający się efekt soczewki może spowodować poparzenie słoneczne roślin.
  • Podlewając rośliny tradycyjnie wieczorem, istnieje wysokie ryzyko gnicia korzeni i części naziemnych, ponieważ woda nie ma szansy częściowo odparować. 
  • Podlewanie roślin przed świtem jest najbardziej odpowiednie. Ewentualny nadmiar wody ma szansę częściowo odparować w ciągu dnia. Ciężko byłoby wstawać codziennie o takich porach, dlatego świetnym rozwiązaniem jest właśnie automatyczne nawadnianie.

No dobrze, ale dlaczego mówimy o nawadnianiu w małym ogrodzie? Przez ograniczony metraż, koszt takiej inwestycji jest znacznie mniejszy, a najlepiej zastanowić się nad tym rozwiązaniem na etapie planowania ogrodu, a by uniknąć rozkopywania już stworzonego ogrodu.

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu? My zamontowaliśmy instalację nawadniającą sami, dlatego dotyczył nas tylko koszt materiałów, który 3 lata temu wyniósł około 2500 zł. 

______________________________

10 POMYSŁÓW NA MAŁY OGRÓD

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto mieć na uwadze przy urządzaniu małego ogród. Poznaj 10 pomysłów na mały ogród wraz z inspiracjami!

1. Różnorodność roślin

Stworzenie rabat złożonych z różnorodnych roślin daje wrażenie głębi, które optycznie znacznie powiększa ogród. Warto zadbać o to, aby rośliny były rozłożone kaskadowo, wypełniając całą przestrzeń. Dobrym pomysłem jest zakrycie ogrodzenia roślinami pnącymi (np. bluszczem pospolitym), dzięki czemu granica działki nie będzie widoczna.

2. Rośliny w chłodnych barwach

Rośliny z liśćmi w barwach chłodnej zieleni (np. jałowiec pospolity, różne odmiany bluszczu), jak również rośliny z białymi lub niebieskimi kwiatami (np. lawenda i perovskia) wśród nasadzeń również dają optyczne wrażenie większej przestrzeni.

3. Symetria w ogrodzie - nie taka straszna!

Różnorodność roślin ma znaczenie, jednak wcale nie oznacza to, że musisz tworzyć nasadzenia nierównomiernie! Jeśli jesteś fanem symetrii, zastosowanie jej wcale nie podkreśli małej powierzchni Twojego ogrodu, jeśli będziesz pamiętać o umiejscawianiu roślin kaskadowo.

4. Rośliny zimozielone w małym ogrodzie

Jeśli chcesz, aby zielona ściana zacierająca granice wielkości Twojego ogrodu, powiększała go optycznie również zimą, warto postawić na rośliny zimozielone. Przykładami roślin zimozielonych, które świetnie się sprawdzą w małym ogrodzie są m.in.: żytowniki, jałowiec pospolity, bluszcz pospolity, cis, laurowiśnia, bukszpan, trzmielina oraz barwinek.

Różnorodność roślin

Przykład różnorodności roślin w naszym ogrodzie.

Rośliny w chłodnych barwach

Rośliny w chłodnych barwach.

Ogród z symetrycznymi nasadzeniami.

Ogród z symetrycznymi nasadzeniami. 

 

5. Piętrowy ogród

Piętrowe nasadzenia to swego rodzaju magia! Stworzenie ich sprawia, że ogród wydaje się znacznie większy. To też świetny pomysł na wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu. Wzniesienia na działce, jak widać, nie zawsze są utrapieniem.

6. Ogród bez trawnika

Gdy myślimy o ogrodzie, naturalnie przychodzi nam na myśl trawnik. A jednak - niekoniecznie! Ogród bez trawnika szczególnie świetnie nadaje się do bardzo małych ogrodów, np. ogrodów przy mieszkaniach, gdzie często wydzielenie miejsca na trawnik jest niemożliwe z uwagi na metraż. Połącz betonowe płyty i kamyczki w formie podłoża i postaw na bujną roślinność, a nawet bez trawnika, poczujesz się jak na łonie natury.

7. Płynne przejścia w ogrodzie

Niejednorodne zakończenia rabat, ścieżki wysypane kamieniami, bujne trawy - to wszystko optycznie powiększy Twój ogród, sprawiając wrażenie głębi.
 
Piętrowy ogród
Ogród piętrowy.
Ogród bez trawnika
Ogród bez trawnika.
Płynne przejścia w ogrodzie
Ogród z płynnymi przejściami.
 
 

8. Ciemne ogrodzenie

To tylko pozornie mało ważny element. Ciemne ogrodzenie, szczególnie otoczone roślinami, jeszcze bardziej oddala optycznie granicę działki. Poniżej możesz zobaczyć nasze betonowe ogrodzenie na krańcu działki, które pomalowaliśmy grafitową farbą do betonu. Świetny trik!

9. Zabudowa koszy na śmieci

W małym ogrodzie wszystko ma znaczenie. Przez mały metraż nie mamy możliwości odsunięcia koszy na śmieci tak, aby nie rzucały nam się w oczy. Świetnym pomysłem jest więc stworzenie do nich dedykowanej zabudowy, np. z drewna lub stali. W podobny sposób możesz stworzyć zabudowę w postaci wnęki na taczkę lub skrzyni na podręczne narzędzia ogrodowe. 

10. Jednolita kolorystyka

Kolejny trik, który powiększy optycznie Twój ogród. Trzymanie się konkretnej palety barw (np. odcienie szarości i drewno) zarówno w elementach podłoża, jak też architekturze i meblach ogrodowych jest ważne przy urządzaniu małego ogrodu.

Ciemne ogrodzenie

Ciemna ściana w naszym ogrodzie.

Zabudowa koszy na śmieci

Zabudowa koszy na śmieci.

Jednolita kolorystyka

Jednolita kolorystyka w ogrodzie.

 

Mamy nadzieję, że ten wpis okaże się dla Ciebie przydatny. A może również masz jakieś swoje triki, idealne do małego ogrodu? Oczywiście to nie koniec wpisów ogrodowych. W kolejnym wpisie, poruszymy temat zakładania i dbania o trawnik w małym ogrodzie.

Komentarze do wpisu (2)

16 marca 2022

No super wpis :D

17 marca 2022

Super wpis kochana!

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Czy wnętrza to również Twoja pasja?
Zapisz się do naszego Newslettera! Spokojnie, nie zasypiemy Cię wiadomościami! Raz w miesiącu otrzymasz od nas specjalne zniżki dla Subskrybentów. Będziemy informować Cię również o nowościach w naszym sklepie.
Zapisując się do newslettera, akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl